Salkkareista yleisesti TV-tahtiin. Juonipaljastukset kuuluvat eri kategoriaan, ei niitä tänne. Kirjaudu foorumille nähdäksesi alueen juonipaljastuksille ja spekulaatioille.
^ Joo, vähän tuollaisia naurettavia kohtiahan siinä oli mutta pääasiassa ihan yhtä hyvä jakso kuin odotin... Helposti saatiin näytettyä lähes kaikkien henkilöiden tila ilman että jaksosta tuli liian sekava. Liian vähän oli kuitenkin draamaa, koska oikeasti tuollainen räjähdys ja vielä läheisen kuolema saisi ihmisen ihan pois tolaltaan. Mutta Tanja nyt oli ihan samanlainen kuin silloinkin kun Riku kuoli. Ismo, Seppo ja Kari taas hoitivat homman jälleen kerran loistavasti (paitsi että repesin mäkin ku alkup. Kari nousikin Kentaurin raunioista ), paitsi että tuo vitsailu oli käsikirjottajilta huono veto.. Muuten juuri sellainen jakso kuin odotinkin!
Eiköhän se jakson nimi: "Salla haluaa nähdä valon" vai-mikä-se-nyt-oli ole lähinnä viittaus mahdolliselle "ilmestysjaksolle".
Salla siis näyttäytyy vielä sekaisin olevalle Ismolle unessa/ilmestyksessä.
Mulle jakso oli pettymys, ehkä juuri puuttuvan realismin takia. Siinä alussa kun Kentauria kuvattiin ja porukkaa alkoi nousta ylös, minua lähinnä nauratti, esim. Ismolla oli ainoastaan vähän nokea naamassa ja mikäli okein muistelen, missään ei tainnut edes palaa? Eikös tuollaisen räjähdyksen jälkeen koko paikan pitäisi olla ilmiliekeissä? Kukaan ei edes vaikuttanut järkyttyneeltä, Jennikin juoksenteli ympäri paikkaa kun tällaisia räjähdyksiä sattuisi harva se päivä. Viime kauden päätösjakso jäi jännään paikkaan, mutta pakko sanoa että tuotantotiimi epäonnistui surkeasti avausjakson toteutuksessa.
"When I Die Bury Me Upside Down So The World Can Kiss My Ass"
Eipä salkkareissa mitään realismia tarvitse olla sen kummemmin. Taattua salkkarilaatua, jakso ei pettänyt millään tavalla vaan sai hymyn naamalle. Juuri koomisuus on se kantava voima.
Johnny kirjoitti: ja mikäli okein muistelen, missään ei tainnut edes palaa? Eikös tuollaisen räjähdyksen jälkeen koko paikan pitäisi olla ilmiliekeissä?
Kyllä mun mielestä siellä oli liekkejä ainakin jossain... Aluksi siellä oli ainakin paljon palavia puulankkuja tms, mutta ne taidettiin saada sammutettua koska Lasse sitten myöhemmin nojaili sellaseen poroksi palaneeseen lankkuun. Tottakai paikan pitäisi oikeasti palaa ihan kunnolla, mutta Salkkarithan ei ole mikään kovin totuuden mukainen sarja. Monia tuollaisia epäkohtia löytyy, mutta tällaisia asioita ei Salkkareissa kuulukkaan tehdä viimesen päälle realistisesti
En pettynyt, oikeastaan juuri sellainen kuin odotinkin, ihan vähän huonompi. Epärealistinen tottakai, mutta kovin aidontuntuista jaksoa en odottanutkaan. Hehheh, kukapa olisikaan?
Räjähdys oli valtava, ja silti vain muutama jäi maahan makaamaan muiden hyppiessä siellä sun täällä hullun lailla. Kukaan ei tainnut loukkaantua, vaan pari kuoli ja muut alkoivat välittömästi hoitelemaan asioitaan.
Joitakin tosiaan kuoli, mutta suru ei missään vaiheessa ollut käsinkosketeltavaa. Mirkun ja Markun meininki meni jo naurettavaksi. Ei mitään shokkia tai surua, ainoastaan epämääräistä riitelyä. Vanha kunnon Ismo nyt oli ainoa, joka näytti oikeasti hieman surulliselta, ehkä Tanjakin vähän.
Paulan tapaus oli tosiaan aika KB 2. Ihan helmi. Kuula Igoreineen ei kiinnosta rahtuakaan.
Vähän niin ja näin. Ei alittanut odotuksia, mutta ei toisaalta ylittänytkään. Porukka ei kyllä vaikuttanut juuri ollenkaan järkyttyneeltä vaikka juuri oli räjähtänyt ja osa ihmisistä henkihieverissä, eikä esim. kenenkään hiukset syttyneet palamaan, vaikka koko Kentauri oli noessa ja pieniä tulipaloja siellä täällä.
Tästä on kuitenkin hyvä jatkaa uuden kauden uusiin jaksoihin.
Sebboo kirjoitti:Palomiehiet erittäin uskottavia, samoin lääkäri mikä "elvytti" Juuliaa. Pikkuisen sormilla paineli. Ei sillälailla elvytetä.
Niin, ja paineltuaan sormillaan kevyesti kolmisen kertaa totesi Juulian kuolleeksi... Ja kyllä täälläkin hieman kummastutti palomiesten toiminta, yksi vähän ruiskautti sammutusainetta pienen palon päälle, siinä se.
Sebboo kirjoitti:Palomiehiet erittäin uskottavia, samoin lääkäri mikä "elvytti" Juuliaa. Pikkuisen sormilla paineli. Ei sillälailla elvytetä.
Niin, ja paineltuaan sormillaan kevyesti kolmisen kertaa totesi Juulian kuolleeksi... Ja kyllä täälläkin hieman kummastutti palomiesten toiminta, yksi vähän ruiskautti sammutusainetta pienen palon päälle, siinä se.
Mistä päättelet että kolmen painelun jälkeen totesivat kuolleeksi? Kun Joonatan käveli sisään, oli painelu kesken eli sitä oli voitu tehdä jo pitempäänkin.