Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
- SamTheMan
- Kanta-asiakas
- Viestit: 242
- Liittynyt: 19.3.2009 20:47
Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
http://yle.fi/uutiset/viihde/2009/06/vi ... origin=rss
Sarjalla on nuoriakin katsojia, tämä on kyllä aikalailla oikein.
Sarjalla on nuoriakin katsojia, tämä on kyllä aikalailla oikein.
-
- Viestit: 41
- Liittynyt: 26.5.2009 21:30
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Vähän kaksipiippuinen juttu. Toisaalta on myös vanhempien vastuulla antavatko he lastensa katsoa salkkareita. Salkkarithan eivät ole mikään "lastenohjelma". En ymmärrä kyllä jos annettaan 7-vuotiaankin katsoa salkkareita, vanhemmat tekevät tässä virheen. Osittain myös vanhempien vastuulla se, että lapset ovat saattaneet tästä järkyttyä.
- Yarmo
- Ylläpitäjä
- Viestit: 3049
- Liittynyt: 9.5.2009 21:41
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Ei olekkaan, mutta kyllä nyt herranjumala nykyajan lapsi näkee raa'empaakin tavaraa televisiosta. Noin ylisuojelun voisi verrata, että estät lastasi näkemästä ostosteeveessä pyöriviä bikini muijia esittelemässä vatsalihaskonetta.Hartikainen kirjoitti:Salkkarithan eivät ole mikään "lastenohjelma". En ymmärrä kyllä jos annettaan 7-vuotiaankin katsoa salkkareita, vanhemmat tekevät tässä virheen. Osittain myös vanhempien vastuulla se, että lapset ovat saattaneet tästä järkyttyä.
En näe tuossa jaksossa juuri mitään väärää, olisihan tuosta voinut jotenki kertoa. Jos tuolla joku olisi nyt järkyttänytlastenherkkääsielua niin tuo " hautaamis" kohtaus, josta sekin näytetään että Eero tainnuttaa Paulan. So what? Annetaan salkkareiden pyöriä ja pitäkööt vanhemmat lapset poissa telkkarin ääreltä.
Otetaanko esimerkki jostain piirretystä, joissa nykyään tapahtuu enemmän kuin missään salkkari jaksossa. Kuinka monessa jaksossa Jerry hiiri on uhannut Tom kissaa aseella tai puukolla?
Et opi kokemuksen kautta mitään. Opit vain pohtimalla kokemuksia.
-
- Viestit: 41
- Liittynyt: 26.5.2009 21:30
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Toki lapset näkevät raa´empaakin materiaalia televisiosta. Sitten jos taas palataan tähän ~7-vuotiaaseen. Kuinka moni tuon ikäinen muistaa kyseisen tapahtuman 5 vuoden päästä? Ja millä tavalla se vaikuttaa heidän elämäänsä? Itse veikkaan, jos muistaa niin ei vaikuta heidän elämäänsä, toivottavasti. Ja tämän jakson jälkeen lapselle olisi voinut selittää asioita tuosta jaksosta. Eli kertoa, että tämä on puhdasta saippuaa ja kertoa, että näitä juttuja ei kannatta ottaa tosissaan. Eikä vain laittaa TV:tä kiinni ja laittaa lapsi nukkumaan ja mietisekelemään yksinään kyseisiä tapahtumia, näillä voikin olla vakavampiakin vaikutuksia. Vai mitä mieltä olette?
- Yarmo
- Ylläpitäjä
- Viestit: 3049
- Liittynyt: 9.5.2009 21:41
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
On kyllä erittäin yksilöllistä kuinka he kyseisiin tapahtumiin reagoivat. Jos heidän kuri on sellaista, joka on estänyt heitä katsomasta jopa jokapäiviäistä saippuasarjaa, niin siinä tapauksessa se voi olla haitaksi, sillä tuollainen " kokemus " ensimmäisellä kerralla voi ehkä pyöriä nuoren mielessä pidemmän aikaa.Hartikainen kirjoitti:Toki lapset näkevät raa´empaakin materiaalia televisiosta. Sitten jos taas palataan tähän ~7-vuotiaaseen. Kuinka moni tuon ikäinen muistaa kyseisen tapahtuman 5 vuoden päästä? Ja millä tavalla se vaikuttaa heidän elämäänsä? Itse veikkaan, jos muistaa niin ei vaikuta heidän elämäänsä, toivottavasti. Ja tämän jakson jälkeen lapselle olisi voinut selittää asioita tuosta jaksosta. Eli kertoa, että tämä on puhdasta saippuaa ja kertoa, että näitä juttuja ei kannatta ottaa tosissaan. Eikä vain laittaa TV:tä kiinni ja laittaa lapsi nukkumaan ja mietisekelemään yksinään kyseisiä tapahtumia, näillä voikin olla vakavampiakin vaikutuksia. Vai mitä mieltä olette?
No, omasta mielestäni tästä jaksosta on aivan turha puida missään korkeammalla taholta. Toki tuosta olisi jotenkin voinut ilmoittaa, mutta itse en näe sen suurempaa syytä " tutkia " tuota saatikka rankaista.
Et opi kokemuksen kautta mitään. Opit vain pohtimalla kokemuksia.
-
- Kanta-asiakas
- Viestit: 71
- Liittynyt: 16.5.2009 14:35
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Tuli kyllä naureskeltua tolle uutiselle. Kohta nähdään Salikset joskus kympin jälkeen.
Klikkaile vaikka omaksi huviksesi -> My life | Xbox 360 apuja
-
- Viestit: 17
- Liittynyt: 26.5.2009 21:06
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Sopii mulle jos siirtyis vasta sinne yheksän jälkeen näytettäväks, kerkeis nimittäin treeneistä hyvin kotiin. Mutta siis.. Ihan turhaa tuo vatvominen tosta. Salkkarit ei ole mikään lastenohjelma, vaikka lapset ja nuoret sitä paljon katsovatkin. Sitä suuremmalla syyllä ihmisten pitäis tajuta et tuo on fiktiota kun on näinkin suositusta sarjasta kyse. Itekkin oon kattonu salkkareita ja ala-asteen alkuajoilta asti eikä mitkään jutut oo jääny mua vaivaamaan, ainut mikä sillo pikkupenskana vähän säikäytti oli se kun Toni löydettiin jään alta kuolleena, mutta tajusin ja tiesin koko ajan että tää on vaan sarja, ei oikeeta elämää. Se on vanhempien vastuulla mitä ne pikkupenskat siellä kotona kattoo. Ja ne lapset jotka on salkkareita kauan seurannu tietää kyllä homman idean, turhaa tota tutkitaan. Tuskin tosta kovin moni on yöuniaan menettäny, ainakaa pitkäks aikaa.
- Johnny
- VIP
- Viestit: 586
- Liittynyt: 26.5.2009 14:44
- Paikkakunta: Stellansin takahuone
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Ihan naurettavaa touhua. Tuntuu että Suomessa tehdään aina kärpäsestä härkästä. Kukkahattutädit pitää jaksoa liian järkyttävänä, ei jumalauta. Mistä lähtien salkkarit on ollut lastenohjelma? Tästä tulee mieleen pari kuukautta sitten sattunut juttu, jossa äidit veivät järkyttyneitä lapsiaan pois Lordin keikalta, oli kuulemma liian raakaa menoa, söivät lapsien päitä jne jne. Samaa voi kysyä tässä, onko Lordi joku lastenbändi? Veis katsomaan Fröbelin palikoita mielummin. En tiedä pitäiskö itkeä vai nauraa jos tää valitus menee läpi.
"When I Die Bury Me Upside Down So The World Can Kiss My Ass"
Osteri-Ossi Faniklubin jäsen #8
Osteri-Ossi Faniklubin jäsen #8
-
- Kanta-asiakas
- Viestit: 139
- Liittynyt: 29.5.2009 15:39
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Vittu koko viikon on jakso pyörinyt Ilta-Sanomien otsikoissa
Pientä rajaa jo näihin.
En näe mitään kamalaa jaksossa. Hautaamista ei edes näytetä ja en usko että Paula edes kuolee. Räjähdyksiä taas nähdään joka paikassa ja veikkaisin että jokainen 7-vuotias oli "WAU, VITSIN SIIDEE" räjähdyksen jälkeen.
Ja minkä hemmetin takia niitä pikkuskidejä ei kielletä katsomasta Salkkareita? Onhan se nyt päivänselvää että siinä on aina ollut huumeita, seksiä, kuolemaa, insestiä, väkivaltaa, kännihortoilua, pesäpallomailoja, sillalta hyppäämisiä jne.
Jos ne haluavat nähdä Ismoa ja Seppoa, menisivät YouTubeen.

En näe mitään kamalaa jaksossa. Hautaamista ei edes näytetä ja en usko että Paula edes kuolee. Räjähdyksiä taas nähdään joka paikassa ja veikkaisin että jokainen 7-vuotias oli "WAU, VITSIN SIIDEE" räjähdyksen jälkeen.
Ja minkä hemmetin takia niitä pikkuskidejä ei kielletä katsomasta Salkkareita? Onhan se nyt päivänselvää että siinä on aina ollut huumeita, seksiä, kuolemaa, insestiä, väkivaltaa, kännihortoilua, pesäpallomailoja, sillalta hyppäämisiä jne.
Jos ne haluavat nähdä Ismoa ja Seppoa, menisivät YouTubeen.
Osteri-Ossi Faniklubin jäsen #18
- Tinoski
- Kanta-asiakas
- Viestit: 189
- Liittynyt: 22.5.2009 14:07
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Tosiaan itsekin repesin tälle uutiselle. Aivan uskomatonta miten taas annetaan kukkahattutätien määräillä! Tässä keskustelussa pari tyyppiä on jo sanonut ne seikat että miksi sitten annetaan lasten katsoa jos ne kerran pelkäävät? Se on ihan omaa syytä voi voi. Salkkarit ovat muutenkin olleet viime aikoina aika laimeaa katsottavaa, ja kerrankin tapahtuu kunnon jymyjuttu.. Ja heti valivalit valittamassa 

Otas tosta
Osteri-ossin fanclubin ei oo tietoo kuinka mones jäsen
Osteri-ossin fanclubin ei oo tietoo kuinka mones jäsen
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Ei mitään järkeä näissä touhuissa taas, hohhoijaa..ei voi muuta sanoa!
-
- VIP
- Viestit: 2432
- Liittynyt: 25.5.2009 16:06
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Säälittävää. Ei siinä edes näytetty, että Eero olisi haudannut Paulan. Näytettiin vaan että se lapioi sitä hiekkaa siihen. Ja mitä pahaa tuommoisessa räjähdyksessä edes on, että ei voisi lapsille näyttää. Taas aliarvioidaan, että mitä voidaan näyttää lapsille. Mäkin katsoin jo K18-leffoja 10-vuotiaana, paljon pahempi kun salkkarit jollekkin 5-7 vanhalle. Ei edes ollut yhtään raaka jakso, ihmettelen että miten joku voi väittää että olisi liian raaka? Ei näytetty melkein mitään muuta "raakaa" kuin tuo räjähdys.
-
- Kaikkien janoisten sankari
- Viestit: 2238
- Liittynyt: 19.3.2009 17:26
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: viimeistä jaksoa tutkitaan.....
OT: Eiköhän ensi jakso ole sellainen, että selviääkin, että Eero on rakentanut Paulan arkkuun jonkun valtavan ilmastointijärjestelmän, ja että vaneriarkku ei ole edes sortunut maan painosta.SALLA kirjoitti:Säälittävää. Ei siinä edes näytetty, että Eero olisi haudannut Paulan. Näytettiin vaan että se lapioi sitä hiekkaa siihen. Ja mitä pahaa tuommoisessa räjähdyksessä edes on, että ei voisi lapsille näyttää. Taas aliarvioidaan, että mitä voidaan näyttää lapsille. Mäkin katsoin jo K18-leffoja 10-vuotiaana, paljon pahempi kun salkkarit jollekkin 5-7 vanhalle. Ei edes ollut yhtään raaka jakso, ihmettelen että miten joku voi väittää että olisi liian raaka? Ei näytetty melkein mitään muuta "raakaa" kuin tuo räjähdys.
Mutta tosiaan, aivan älytöntä tämä. Uutisissa näkee päivittäin paljon pahempaa. Sen ikäiset, joihin tälläinen voisi edes mitättömästi vaikuttaa, eivät kyllä jakson tapahtumista olisi mitään ymmärtäneet.
Jälkipeli tässä on täysin turhaa. Pahempaa tälläinen kukkahattuilu psyykkeelle on.
Kuukauden Rambo-Ossi (8/2011)
-
- Viestit: 13
- Liittynyt: 28.5.2009 09:35
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Mun mielestä pahempi on vaan kun Sinkkuelämät pyörii nelosella tohon samaan aikaan ja siellä kyllä vilahtaa sukupuolien välistä alastomuutta melkolailla.. Ja se on sitten ok? Nojuu.
- Is-mo
- Viestit: 12
- Liittynyt: 30.5.2009 13:15
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Jaa jaa että sitä tutkitaan no ihan miten vaa...
-
- Viestit: 6
- Liittynyt: 13.8.2009 08:34
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
on vanhempien tehtävä valvoa, mitä lapset kattoo telkusta. Ei se ikäraja paljoa auta, jos vanhemmat ei valvo, että sitä myös noudatetaan. Pitäisikö uutisenkin näyttäminen päivällä kieltää, vain sen takia, että lapset ei näe? Ne sentään ovat totta, toisin kun salkkarit.
- Argonnath
- Kanta-asiakas
- Viestit: 144
- Liittynyt: 9.8.2009 00:02
- Paikkakunta: Pihlajakatu
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Ihan turha juttu. Olen katsonut 7vstä lähtien salkkareita. Mukaan lukien ekan jakson (jossa Puustinen kuolee) ja sen kun toni löytyy jään alta yms....... En edes muistaisi näitä ellen remixejä kattois.
Osteri-Ossi Faniklubin jäsen #15
Banaani päivässä pitää moderaattorin loitolla
Banaani päivässä pitää moderaattorin loitolla
-
- Viestit: 28
- Liittynyt: 17.5.2009 16:29
- Viesti:
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Todella kiva kun olette täällä jaksaneet nauraa virheille ja jutella reilulla meiningillä!
- Niko
- Viestit: 13
- Liittynyt: 21.8.2009 17:51
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
Juu aika naurettavaa tällainen täteily ihmisiltä. Kuten sanottu jo aikaisemmin ei Salkkarit ole lastenohjelma ja on vanhempien tehtävä seurata mitä lapset kahtoo. Tähän aikaan illasta tulee paljon "pahempaakin" kamaa välillä, kuten juuri mainittu Sex and the City. Onko kukaan valittanut siitä? En ainakaan muista kuulleeni.
Toisekseen kenenkään ei jaksossa näytetty kuolevan. Hautaamista ei näytetty. Jaksossa ei ollut mitään tavallisuudesta poikkeavaa. Paljon pahempaa matskua näytetään uutisissa päivittäin.
Kukkahattutädit jotain rajaa?
Toisekseen kenenkään ei jaksossa näytetty kuolevan. Hautaamista ei näytetty. Jaksossa ei ollut mitään tavallisuudesta poikkeavaa. Paljon pahempaa matskua näytetään uutisissa päivittäin.
Kukkahattutädit jotain rajaa?

-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 13.7.2009 19:50
Re: Viimeistä jaksoa tutkitaan.....
mun lapset saa katsoa salkkareita. ikää 4 v