Kummasta koodekista foorumilaiset pitävät enemmän tai käyttävät enemmän?
XviD ja DivX -koodekkeja käytetään elokuvan pakkaamiseen. Esim. DVD saadaan kutistettua tietokoneelle noilla koodekeilla 700 megaan, laadun kovinkaan kärsimättä. XviD on vapaa koodekki ja "ilmainen", DivX on taas kaupallinen ja "ei niin ilmainen". MPEG-4 patenteista johtuen XviD lienee joissakin maissa laiton.
Itse suosin XviD-kodeekkia sen takia, koska se on ilmainen ja joidenkin tietojen mukaan pakkaa kuvaa tehokkaammin mitä DivX.
XviD vs. DivX?
- Joonas
- VIP
- Viestit: 1612
- Liittynyt: 5.8.2009 19:29
- Paikkakunta: Kuusamo
XviD vs. DivX?
Osteri-Ossi Faniklubin jäsen #11.
- teijo
- Kanta-asiakas
- Viestit: 174
- Liittynyt: 26.5.2009 20:37
- Paikkakunta: Forssa
Re: XviD vs. DivX?
XviD asiaa sen enempää kommentoimatta.
- Luumupuu
- Kanta-asiakas
- Viestit: 201
- Liittynyt: 9.7.2009 17:42
Re: XviD vs. DivX?
Xvid perustuu DivX'ään ja on käytännössä hyvin samallainen. Xvid vie voiton siksi koska se on tuetumpi nykyään, ennenhän DivX oli käytetympi koska Xvid oli vasta kehitteillä ja se teki surkeaa jälkeä.
-
- Kaikkien janoisten sankari
- Viestit: 2238
- Liittynyt: 19.3.2009 17:26
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Re: XviD vs. DivX?
Vaikea kysymys, kun en itsekään tarkkaan eroja tiedä. DivX:ssä olisi erittäin paljon potentiaalia verkossa (DivX Web player). Muistaako kukaan Stage6:ta? 1080p, erittäin hyvälaatuista suoratoistovideota Youtuben kaltaisessa ympäristössä.
DivX toimii myös jostain syystä paremmin Maemo-käyttöjärjestelmällisellä Nokia-tabletilla. Joudun siis vastaamaan DivX.
DivX toimii myös jostain syystä paremmin Maemo-käyttöjärjestelmällisellä Nokia-tabletilla. Joudun siis vastaamaan DivX.
Kuukauden Rambo-Ossi (8/2011)
- Kuosma
- Kanta-asiakas
- Viestit: 92
- Liittynyt: 1.10.2009 11:13
Re: XviD vs. DivX?
DivX oma personal mielipiteeni.
Ehkä olen liiemmin enemmän tottunut siihen.

dulsul
- Enigma
- Valvoja
- Viestit: 3689
- Liittynyt: 22.8.2009 17:51
Re: XviD vs. DivX?
XviD on ollut ahkerassa käytössä.
"Sopimus ja sopimus... Haasta mut oikeuteen sen sopimukses kanssa ja juristia ei tarvii todellakaan ettii kaukaa!"
-
- Kanta-asiakas
- Viestit: 183
- Liittynyt: 27.8.2009 19:03
- Paikkakunta: Helsinki
Re: XviD vs. DivX?
XviD <-> DivX
Xvid.

Xvid.